Değerli Meslektaşlarımız,

4. Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi’ni 3-6 Mart 2016 tarihinde Titanic Deluxe Otel, Belek-Antalya’da sizlerle birlikte gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşamaktayız.

Bildiğiniz gibi, 1. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi 2010 yılında Ankara’da Dr. Luis Martinez-Pineiro, Dr. Moritz Hansen, Dr. Christain Radmayr, Dr. Ramnath Subramaniam, Dr. Jean de la Rosette, Dr. Pilar Laguna, Dr. Doğu Teber ve Dr. Oliver Traxer’in aralarında bulunduğu 500 kişilik bir katılımla gerçekleşmiş ve kongreyle aynı zamanda 16 meslektaşımıza Gazi Üniversitesi Hayvan Laboratuvarı’nda ileri laparoskopik cerrahi eğitimi verilmişti. 2012 yılında 2. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi 2011 yılında kurulan Minimal İnvaziv Üroloji Derneği tarafından Dr. Doğu Teber, Dr. Guido Guisti, Dr. Henk Van Der Poel’in katılımıyla 29-31 Mart tarihlerinde Ankara’da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti. Oldukça başarılı geçen bu iki kongrenin ardından 3. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi 2014 yılında Dr. Monish Aron, Dr. Oliver Traxer, Dr. Henk Van Der Poel, Dr. Doğu Teber, Dr. Reinhold Posh Zimmerman, Dr.Stephan Thuroff ve Dr. Guido Guisti’nin katılımıyla 30 – 31 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

Daha önceki kongrelerimizden farklı olarak, bu kongrenin programı organ veya hastalık bazlı değil; teknik ve girişim bazlı olarak hazırlandı. Kongrenin sabah bölümünde, ana salonda tek oturum yapılmış olup, iki salonda paneller, vaka tartışmaları, video ve tebliğ sunumları gerçekleştirilmiştir.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası araştırıcının davetli konuşmacı olarak katıldığı, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini koruyan bu toplantıda daha önceki toplantılarımızda olduğu gibi katılımınızla bizleri onurlandırdığınız için teşekkürlerimizi sunarız.